Ile wynosi łapówka w Rosji?
Komsomolskaja Pravda porusza temat wciąż aktualny w Rosji – temat łapówek i korupcji. Gazeta m.in. zastanawia się, ile teraz wynoszą „stawki” rosyjskich łapówkarzy. I stwierdza ze smutkiem, że apetyty łapówkarzy rosną szybciej od inflacji.

Średnia łapówka w Rosji wynosi 250 tys. rubli (ok. 25 tys. złotych) – powiedział dziennikarzom Sergej Bulavin, wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji. – Największe natomiast sięgały 1,2 mln rubli w 2010 i 1,5 mln rubli w bieżącym roku.

Jeśli mówimy o statystykach, to z nich wynika również, że łapówkarze w Moskwie są dwukrotnie bardziej chciwi, niż ich odpowiednicy poza stolicą.

Ciekawostką jest również to, że prawo nie sprzyja przeciwdziałaniu łapówkarstwu. Tak samo jak w Polsce, niektórzy biznesmeni lub osoby zainteresowane zgłaszają czasem próbę wyciągnięcia od nich łapówki do odpowiednich organów. Ale tu czeka na nich niespodzianka: pieniądze, zarekwirowane w czasie monitorowanej akcji przekazania łapówki, zostają w organach śledztwa na kilka miesięcy, a nawet lat – aż do zakończenia śledztwa. W niedługim czasie ma się to jednak zmienić – twierdzi zastępca szefa Rosyjskiego MSW.

http://www.kp.ru/daily/25772/2756878/